Články o víne

Anémia a víno

Anémia a víno

Anémia je spôsobená nedostatkom železa v tele, ktoré sa dá v miernejších prípadoch jednoducho doplniť vhodnou stravou. Najjednoduchšie lekárske doporučenie je, že si treba dať slušný hovädzí steak, ktorý zabezpečí dostatok kovu a aj vitamín B12 ako jeho transportér.

Biologická vinárska vojna

Biologická vinárska vojna

Pekne sa nám vo vinárskych kruhoch na Slovensku rozbehla diskusia o naturálnych vínach. Nadšené vysvetlenie k téme podal najväčší slovenský naturalista Zsolt Sütő zo Strekov 1075 a peknú analýzu vín aj s ich nekompromisnou kritikou urobili páni z webu www.vinko.sk.

Bio víno

Bio víno

Poznáte, čo sa skrýva za pojmami bio víno alebo bio dynamické víno? Pojem bio víno sa začína objavovať spolu s inými bio potravinárskymi produktami začiatkom 90. rokov.

Bordeaux 1855

Bordeaux 1855

Klasifikácia Bordeaux vín z roku 1855. V zložitej spleti asi 12.000 značiek a vyše 50 apelácií v oblasti Bordeaux sa ako obelisk nad krajinou týči označenie Grand Cru Classé 1855. Toto označenie môže používať iba 61 červených vín v piatich kategóriách a 25 bielych vín v troch kategóriách. Niekedy sa im jednoducho hovorí aj Grand Cru Classé.

Degustácia vína

Degustácia vína

Našinec by skôr povedal koštovka alebo ochutnávka, ale degustácia znie dobre až profesionálne. A od profesionálov sa dá kde čomu priučiť. Profesionálni degustátori nezanedbávajú prípravu.

Dekantovanie vína

Dekantovanie vína

Na jednom večierku u priateľov sa nás spýtal ďaľší, práve prichádzajúci hosť: „Prečo pijete víno z vázy?“ Dosť nám podryl sebavedomie a frajerský pocit, že si víno dávame najprv nadýchať do dekantra.

GSM – svätá trojica

GSM – svätá trojica

Toto nie je článok pre operátorov mobilných telefónov. Túto skratku použili austrálski vinári z firmy Rosemount na označenie svojho červeného vína z odrôd grenache, shiraz, mourvédre. Iný austrálska firma Grant Burge má víno s tým istým obsahom a menom Holy Trinity – Svätá Trojica.

Korkové víno alebo korkovô víno, ako sa hovorí okolo Detvy

Korkové víno alebo korkovô víno, ako sa hovorí okolo Detvy

Nie, korkové víno nie je víno vyrobené z korku, ako by sa podľa názvu tohto príspevku mohlo zdať. Korkové víno je iný fenomén. Stalo sa vám, že víno, ktoré poznáte, zrazu stratilo všetky známe ovocné arómy a skôr páchne ako vonia? Pri ovoniavaní korkovej zátky má aj táto podobnú výraznú nepríjemnú arómu?

Legendy vo fľaši

Legendy vo fľaši

Existujú vína legendy a Legendy. Ktoré sú to tie najslávnejšie, najlepšie, najdrahšie?

Mangialonga

Mangialonga

Poslednú augustovú nedeľu sa každý rok v mestečku La Morra koná Mangialonga – po slovensky Dlhá žranica, čiže obed s prechádzkou po vinohradoch. Akcia sa teší pozornosti tisícok návštevníkov zo širokého okolia i zo zahraničia. Myšlienka tejto bohumilej aktivity je predstaviť mieste vína, jedlo a vinohrady návštevníkom. Forma je nenásilne edukatívna a zábavná, spája sa tu turistika, gurmánstvo, vinárstvo a priateľstvo.

Národné odrody

Národné odrody

U nás nepestované alebo takmer neznáme odrody sú v niektorých krajinách uctievané ako miestne modly a považované za to najlepšie, čo doma majú. Niektoré sú u nás známe menej, niektoré viac. Poznáte carmenére z Čile, pinotage z Južnej Afriky alebo zinfandel z Kalifornie? Príbehy týchto odrôd sú často veľmi zaujímavé a vína z nich tiež.

Nová klasifikácia nemeckých vín

Nová klasifikácia nemeckých vín

Od ročníka 2012 združenie popredných nemeckých vinárov VDP uplatňuje nové označovanie vín. Systém pripomína burgundský, pozostáva zo štyroch úrovní, ktoré reflektujú územie, kde bolo hrozno pestované. Prekvapivo vysokú kvalitu má už základné regionálne víno, tzv. Gutswein, ktoré je svieže a priame, s nižším obsahom alkoholu a prevládajúcimi kyselinami nad zvyškovým cukrom. Ideálne víno na leto.

Novošľachtence

Novošľachtence

Tento fenomén mi nedá spávať už roky. Raz nad ním len krútim hlavou, potom gúľam očami, inokedy sa len zhovievavo pousmievam, potom ma prepadne zúfalstvo, či návaly nevoľnosti z tušenia absurdity. Na Slovensku sme vytvorili vinársky element, ktorý rozsahom nemá vo svete obdobu. Vieme, že aj Müller Thurgau, aj Zweigelt boli tiež raz novovyšľachtené odrody. Otázka znie, či to svet potreboval.

Obsah alkoholu vo víne

Obsah alkoholu vo víne

Ľudia, ktorí majú víno radi, ho nepijú primárne pre obsah alkoholu, ale si vychutnávajú jeho široké spektrum chuťových a aromatických nuáns. Samotný alkohol je tak skorej „sprievodným javom“. Je celkom zaujímavé čítať si na vínnych etiketách tie malé písmenká zastrčené niekde v rohu. Človek sa všeličo dozvie.

Podvody s vínom

Podvody s vínom

V obchode s vínom sa celosvetovo točí obrovské množstvo peňazí a to určite láka zločincov každého typu, aby si z tohto koláča odkrojili. Nie sú to však vždy iba zločinci, alebo ľudia mimo obchodu s vínom, kto si bezprácne prilepšuje. Často sú to aj samotní vinári, vinohradníci, či obchodníci s vínom, kto si vylepšuje finančnú bilanciu.

1 2