Burgundsko, Francúzsko

Pomerne chladná vinárska oblasť na severozápade Francúzska má na severo-východe Alsasko, na severo-západe Champagne a na juhu údolie Rhôny. Napriek nesporným kvalitám ostatných troch apelácií, Burgundsko je výnimočné z celosvetového pohľadu na víno.

Je si treba uvedomiť, že vzorom pre ktorékoľvek chardonnay na svete je burgundské a preto ho treba porovnávať s originálom. Akýkoľvek pinot noir je napodobeninou burgundského. Vo svojej materskej oblasti majú tieto vína širokú škálu výrazov a skutočne dosahujú špičkovú kvalitu. Oblasť má za administratívne centrum Dijon, vinársky je to však Beaune. Ťahá sa na juh od Dijonu až skoro po Lyon, zahŕňa aj oblasti Chablis a Beaujolais. Odrodovo je Burgundsko jednoduché, dominujúca biela odroda je chardonnay a červená pinot noir. Doplnkovými sú biele aligoté a červená odroda gamay, hlavne v Beaujolais.

Vínna hierarchia

Čo sa týka kvalitatívnych úrovní, zjednodušene sa dá postaviť pyramída od najjednoduchších vín s označením Bourgogne, cez vína s menom dediny/subregiónu, ďalej sú už malé, ale vysoko cenené vinohrady Premier Cru a na najvyššej kvalitatívnej úrovni Grand Cru. Detailný výpočet subregiónov, dedinských apelácií a množstva špecifických vinohradov by zabral rozsahom celú knihu. Burgundské vína sú aktuálne na cenovej špičke vo svetovom porovnaní. Na aukciách dosahujú ceny ako žiadne iné vína, aj za lepšiu kvalitu si zákazník priplatí. Nie je však veda nájsť slušné víno za akceptovateľnú cenu, chce to však trpezlivosť pri dlhých degustáciách.

Kulinársky je Burgunsko vlasťou jedál ako kohút na víne, boeuf bourguignon, zapečené slimáky na masle, zo syrov napríklad l’ami du Chambertin.

 

 

 

Anémia a víno

20.11.2017 Anémia je spôsobená nedostatkom železa v tele, ktoré sa dá v miernejších prípadoch jednoducho doplniť vhodnou stravou. Najjednoduchšie lekárske doporučenie je, že si treba dať slušný hovädzí steak, ktorý zabezpečí dostatok kovu a aj vitamín B12 ako jeho transportér.

Čítajte ďalej

 

Vína z Juhoafrickej rebubliky

Vinohradníctvo má v Južnej Afrike dlhú históriu, najstaršia vinárska farma tu existuje od roku 1685. História ešte neznamená automaticky kvalitu, ale aj táto revolúcia sa udiala a za posledných 20 rokov sa juhoafrické vína hlásia o popredné miesta na svetových trhoch.

Čítajte ďalej

 

Víno v Anglicku

Nie, ten nadpis nie je vtip. Naozaj sa v Anglicku pestuje hrozno a vyrába sa z neho víno. To je ale okrajová záležitosť a vôbec nie téma na článok. Anglicko alebo Veľká Británia má historicky a aj aktuálne veľmi významné miesto v celosvetovom obchode s vínom a to stojí za pár riadkov textu.

Čítajte ďalej