Penedes

Vinárska oblasť Penedès leží v Katalánsku, pri pobreží Stredozemného mora, na juhozápad od Barcelony. Pre menej chápavých, je to v Španielsku. Oblasť má 26 000 hektárov vinohradov a vyrába 33 miliónov litrov vína.

Najznámejším produktom je Cava, španielske šumivé víno vyrábané klasickou metódou druhotného kvasenia vo fľaši. Až tri štvrtiny vinohradov produkujú biele hrozno, ktoré je najčastejšie používané na výrobu šumivých vín. Možno trocha v tieni oblastí Rioja a Ribera del Duero, v Penedèse sa robia jedny z najlepších červených vín v Španielsku. Pestuje sa tu aj tempranillogarnacha ako inde v Španielsku, ale miestni vinári sa vedia vyhrať aj s merlotomcabernet sauvignonom. Vznikajú z toho vína svetovej kvality. Jedným z veľkých hýbateľov dejinami vína v Penedèse je určite Miguel Torres, ktoré význam presiahol hranice Španielska a dnes patrí medzi najvplyvnejších producentov vína na svete. Najlepšie vinárstva v oblasti, ktoré sa špecializujú na červené vína sú okrem Bodegas Torres aj Jean León, Can Rafols dels Caus, Masia Bach.

Anémia a víno

20.11.2017 Anémia je spôsobená nedostatkom železa v tele, ktoré sa dá v miernejších prípadoch jednoducho doplniť vhodnou stravou. Najjednoduchšie lekárske doporučenie je, že si treba dať slušný hovädzí steak, ktorý zabezpečí dostatok kovu a aj vitamín B12 ako jeho transportér.

Čítajte ďalej

 

Vína z Juhoafrickej rebubliky

Vinohradníctvo má v Južnej Afrike dlhú históriu, najstaršia vinárska farma tu existuje od roku 1685. História ešte neznamená automaticky kvalitu, ale aj táto revolúcia sa udiala a za posledných 20 rokov sa juhoafrické vína hlásia o popredné miesta na svetových trhoch.

Čítajte ďalej

 

Weinviertel

Najväčšia rakúska vinohradnícka oblasť s 13 tisíc hektármi vinohradov sa nachádza hneď a našimi humnami, na sever od Viedne, na juh od Moravy a na západ od Záhoria.

Čítajte ďalej