Rheingau

Ak má rizling svoj domov, potom je to v Rheingau, na návrší zvanom Schloss Johannisberg, ako sa to spomína v legendách. Oblasť samotná je magická. Vinársky kraj vysokej harmónie zvlnenej krajiny prečesanej radmi starostlivo obrábaných vinohradov. Obraz hladiaci dušu z podstavca kamenno-bronzového monumentu Germanie nad dedinou Rüdesheim s majestátnym Rýnom ohraničujúcim toto posvätné územie.

Rheingau je síce matka všetkých rizlingov, ale pritom je to celkom maličké územie. Asi iba 30 kilometrov popri rieke, nejakých tritisíc hektárov plochy vinohradov, z toho asi 80 % rizling. Čo je ten magický element? Kľúč je asi v tom, že napriek tomu, že popri rieke Rýn je veľa vynikajúcich vinárskych oblastí (Badensko, Falcko, Alsasko...), tak tu je niečo extra. Pohľad do mapy poskytuje vysvetlenie o unikátnosti tohoto miesta. Rieka Rýn, prameniaca vo Švajčiarsku a ústiaca do Severného mora v Holandsku, tečie na severozápad po celú svoju dĺžku toku. Akurát v oblasti zvanej Rheingau sa asi na 30-kilometrovom úseku stáča takmer v pravom uhle na západ a potom si zasa tečie na sever. No a ten magický úsek je dôležitý z pohľadu pestovania hrozna. Pravý breh tvoria svahy, ľavý je takmer rovný. To znamená ideálnu dispozíciu svahov s vinohradmi natočenými na juh, bez tieňov z druhého brehu a ešte aj odraz slnka z hladiny rieky prispieva k vylepšeniu svetelnej bilancie vinohradov. Tento rafinovaný Boží plán má za následok jedny z najkrajších bielych vín na planéte.

Charakteristické črty vinárskych obcí

Hlavná vinárska obec v Rheingau je Rüdesheim. Neviem, či sa dá veľkosťou zaradiť do kategórie miest. Pôsobí veľmi malebne a určite priťahuje davy vínuchtivých turistov. Domy majú strechy pokryté tmavošedou bridlicou a často sú to trámové drevené stavby staré niekoľko storočí, občas sa vyskytne aj nejaká kamenná zrúcanina hradu. Trocha stredovek. Rüdesheim je však aj domovom významných vinohradov, tiahnúcich sa do kopcov hneď za poslednými domami mestečka. Za najznámejšie možno považovať Berg Roseneck, Berg Rottland, Berg Schlossberg. Schloss Johannisberg leží neďaleko Geisenheimu. Znalci vedia, že táto malá vyvýšenina sa považuje za rodisko všetkých rizlingov. Vína zo samotného Schlossu sú známe po svete a aj primerane drahé. Majetok dnes vlastní firma Oetker, u nás známa skorej práškovými pudingami. Ale v priľahlej dedine sa dajú kúpiť rizlingy pestované na tom istom svahu ako zo zámku, akurát za ceny menej ako polovičné a kvalita pritom stále zostáva na úrovni.

K ďalším vinárskym ikonám v Rheingau patrí Kloster Eberbach. Nádherný románsko-gotický komplex sa skrýva v malom údolí v lesoch nad vinohradmi dediny Eltville. Dnes je kláštor v rukách spolkového štátu Hesensko a nie je to len perfektne zrekonštruovaná historická pamiatka. Sídli tu aj vinárska škola a značka Kloster Eberbach je zárukou vysokej kvality vín z tých najlepších vinohradov v celom Rheingau. Kláštor založili v 12. storočí Cisterciáni, rád známy svojím významným vplyvom na vinárstvo vo Francúzsku.

Prevaha rizlingu

Vína z Rheingau sú väčšinou rizlingy, i keď sa nájdu aj iné odrody. Z červených hlavne rulandské modré dornfelder, z bielych ešte tak rulandské biele, sem-tam Müller Thurgau. 80% rozlohy patrí rizlingu. To hovorí za všetko. Základnou črtou tunajšieho rizlingu sú vysoké kyseliny vybalancované zvyškovým cukrom. Vína nepôsobia príkro, naopak, sú svieže, majú plné telo a nádhernú aromatiku. Lipa, med ale aj exotické ovocie sú veľmi výrazné. Vyznačujú sa veľmi dobrým zrecím potenciálom. Miestni robia celú škálu suchých, polosuchých, polosladkých a sladkých vín. Cenové bomby sú ľadové vína, ale aj hrozienkové, či bobuľové výbery. Z pohľadu našinca je prekvapujúce, koľko rizlingov s označením kabinet alebo neskorý zber sú polosuché vína s obsahom cukru cez 20 gramov a alkoholom menej ako 10%.

Anémia a víno

20.11.2017 Anémia je spôsobená nedostatkom železa v tele, ktoré sa dá v miernejších prípadoch jednoducho doplniť vhodnou stravou. Najjednoduchšie lekárske doporučenie je, že si treba dať slušný hovädzí steak, ktorý zabezpečí dostatok kovu a aj vitamín B12 ako jeho transportér.

Čítajte ďalej

 

Vína z Juhoafrickej rebubliky

Vinohradníctvo má v Južnej Afrike dlhú históriu, najstaršia vinárska farma tu existuje od roku 1685. História ešte neznamená automaticky kvalitu, ale aj táto revolúcia sa udiala a za posledných 20 rokov sa juhoafrické vína hlásia o popredné miesta na svetových trhoch.

Čítajte ďalej

 

Víno v Anglicku

Nie, ten nadpis nie je vtip. Naozaj sa v Anglicku pestuje hrozno a vyrába sa z neho víno. To je ale okrajová záležitosť a vôbec nie téma na článok. Anglicko alebo Veľká Británia má historicky a aj aktuálne veľmi významné miesto v celosvetovom obchode s vínom a to stojí za pár riadkov textu.

Čítajte ďalej