Wachau

 Wachau je rakúska vinohradnícka oblasť, preslávená po celom svete svojim rizlingom. Nachádza sa hodinku cesty autom z Viedne na západ popri toku Dunaja, medzi mestami Krems a Melk.

Okrem toho, že vinohrady na terasách, ktoré sa vytvárali už od stredoveku, sú v zozname svetového dedičstva UNESCO, je táto oblasť čarokrásna. Vinohrady sa rozprestierajú na južných svahoch nad Dunajom, ktorý prispieva k unikátnej mikroklíme, ktorá spolu participuje na vysokej kvalite miestnych bielych vín. V ich produkcii sa odrážajú teplé dni a chladné noci, čoho výsledkom sú ovocné a minerálne vína výnimočnej kvality. Oblasť je pomerne malá, čo sa týka rozlohy vinohradov, je to iba 1 390 hektárov. Dominantnou odrodu je rizling, ktorý si zastane pozíciu s najlepšími z Nemecka alebo Alsaska. Druhou najdôležitejšou odrodou je veltlín zelený, ale nájdu sa aj vína z odrôd rizling vlašský, sauvignon blanc alebo chardonnay.

Pre klasifikáciu výlučne bielych suchých vín si domáci zaužívali špecifické označenia. Základným vínom je Steinfeder, ľahké, svieže kabinetné víno s nízkym obsahom alkoholu. Najrozšírenejšou kategóriou je Federspiel, vína z neskorého zberu, aromatické, stredne plné, stále však svieže a ľahké. Na vrchole rebríčka sú vína Smaragd, nesúce označenie po miestnych smaragdovozelených jašteričkách vyhrievajúcich sa na kamenných terasách vinohradov. Smaragdy sú výberové vína s dobrým zrecím potenciálom, chuťovo výrazné s mohutným telom.

Všetky vína z Wachau sa perfektne hodia k jedlu, napríklad taký Riesling Federspiel s viedenskému rezňu padne ako... 

 

 

Anémia a víno

20.11.2017 Anémia je spôsobená nedostatkom železa v tele, ktoré sa dá v miernejších prípadoch jednoducho doplniť vhodnou stravou. Najjednoduchšie lekárske doporučenie je, že si treba dať slušný hovädzí steak, ktorý zabezpečí dostatok kovu a aj vitamín B12 ako jeho transportér.

Čítajte ďalej

 

Vína z Juhoafrickej rebubliky

Vinohradníctvo má v Južnej Afrike dlhú históriu, najstaršia vinárska farma tu existuje od roku 1685. História ešte neznamená automaticky kvalitu, ale aj táto revolúcia sa udiala a za posledných 20 rokov sa juhoafrické vína hlásia o popredné miesta na svetových trhoch.

Čítajte ďalej

 

Weinviertel

Najväčšia rakúska vinohradnícka oblasť s 13 tisíc hektármi vinohradov sa nachádza hneď a našimi humnami, na sever od Viedne, na juh od Moravy a na západ od Záhoria.

Čítajte ďalej