Weinviertel

Najväčšia rakúska vinohradnícka oblasť s 13 tisíc hektármi vinohradov sa nachádza hneď a našimi humnami, na sever od Viedne, na juh od Moravy a na západ od Záhoria.

Oblasť je domovom odrody veltlín zelený, ale tiež kvalitného rýnsko rizlingu, vlašského rizlingu, muškátu a nájdu sa tu aj červené vína ako zweigelt. V Rakúsku je považovaný veltlín za národnú odrodu a mnohí sú presvedčení, že nikde inde na svete sa nepestuje. To síce nie je pravda, ale treba uznať, že nikde inde sa nepestuje taký dobrý veltlín. Je pozoruhodné, že také nenápadné vína si našli cestu do sveta a stali sa súčasťou vínnych kariet významných reštaurácií v USA, či Veľkej Británii.

Vlastnosti rakúskych vín

Napriek diverzite v podloží a podmienkach, spoločnou charakteristikou vín z tejto oblasti je ich sviežosť, ľahkosť a príjemná aromatika. Tieto vlastnosti sa dostali aj do normy DAC, ktorá definuje, že víno má mať 12% alkoholu, maximálne 6 gramov cukru, nemá mať dubové ani botrytické arómy. A to je podstatná čas produkcie z tejto oblasti. Okrem suchých vín sa tu stretneme v menšej miere aj so sladkými vínami z neskorých alebo ľadových zberov. Nie zanedbateľná časť produkcie hrozna z tejto oblasti sa používa na výrobu sektu veľkých rakúskych výrobcov. Vinárskym centrom oblasti je mestečko Poysdorf, kde sídli viacero významných výrobcov vína, ako Neustifter, Hirtl, Strobl a mnoho ďalších. Weinviertel Grüner Veltliner je osviežujúce víno, ktoré sa domáci nehanbia piť v lete so sódou ako strik, ale ide dobre aj k jedlu a najlepšie pasuje k viedenskému rezňu so zemiakovým šalátom.

 

Anémia a víno

20.11.2017 Anémia je spôsobená nedostatkom železa v tele, ktoré sa dá v miernejších prípadoch jednoducho doplniť vhodnou stravou. Najjednoduchšie lekárske doporučenie je, že si treba dať slušný hovädzí steak, ktorý zabezpečí dostatok kovu a aj vitamín B12 ako jeho transportér.

Čítajte ďalej

 

Vína z Juhoafrickej rebubliky

Vinohradníctvo má v Južnej Afrike dlhú históriu, najstaršia vinárska farma tu existuje od roku 1685. História ešte neznamená automaticky kvalitu, ale aj táto revolúcia sa udiala a za posledných 20 rokov sa juhoafrické vína hlásia o popredné miesta na svetových trhoch.

Čítajte ďalej

 

Víno v Anglicku

Nie, ten nadpis nie je vtip. Naozaj sa v Anglicku pestuje hrozno a vyrába sa z neho víno. To je ale okrajová záležitosť a vôbec nie téma na článok. Anglicko alebo Veľká Británia má historicky a aj aktuálne veľmi významné miesto v celosvetovom obchode s vínom a to stojí za pár riadkov textu.

Čítajte ďalej