Drappier

 

 

Počiatky firmy siahajú do začiatkov 19. storočia. Firma má síce pivnice aj v Remeši, ale vinohrady sa rozprestierajú v okolí dediny Urville v šampanskej podoblasti Aube.

Rodinný podnik stále používa pivnice v Urville, ktoré v 12. storočí vybudovali Cisterciánski mnísi, známi to kultivovatelia vínnej révy v celej Európe s koreňmi vo Francúzsku. Napriek tomu, že sa firma Drappier nesnaží o certifikáciu, robí kompletne organickú produkciu, vína navyše ani nefiltrujú. Firma je jediný výrobca, ktorý ponúka šampanské vo fľašiach všetkých veľkostí, to znamená, že aj v najväčšej – Melchizedech (30 litrov).

V produkcii firmy Drappier sa vyskytuje kompletný rozsah šampanských. Odborníci si na nich cenia konzistentnosť, hroznovú chuť a komplexnosť. Pravidelne ich vína hodnotia v popredných svetových vinárskych médiách a sú na zoznamoch dôležitých výrobcov u každého seriózneho vínneho kritika. Charakteristikou vín z Aube je ich vysoký obsah odrody pinot noir a mnohé vína Drappier sú teda v kategórii Blanc de Noir. V posledných rokoch sa výrobca snaží prezentovať vínami bez expedičného likéru (Brut Nature) a minimalizáciou síry použitej na stabilizáciu. Obzvlášť príjemné víno je šampanské Rosé Brut, ktoré perfektne vyjadruje regionálnu dominanciu odrody pinot noir. Firma má slušný zoznam VIP zákazníkov, medzi ktorých patril prezident Charles de Gaulle, ktorý na dôchodku firmu pravidelne navštevoval. Ročná produkcia je asi milión fliaš, avšak stále sa jedná o rodinnú firmu, čo znamená viac vína a menej marketingu. Firma je na zozname dodávateľov šampanského do Elizejské paláca a francúzski prezidenti tak pokračujú v tradícii založenej Charlesom de Gaulleom.

Anémia a víno

20.11.2017 Anémia je spôsobená nedostatkom železa v tele, ktoré sa dá v miernejších prípadoch jednoducho doplniť vhodnou stravou. Najjednoduchšie lekárske doporučenie je, že si treba dať slušný hovädzí steak, ktorý zabezpečí dostatok kovu a aj vitamín B12 ako jeho transportér.

Čítajte ďalej

 

Vína z Juhoafrickej rebubliky

Vinohradníctvo má v Južnej Afrike dlhú históriu, najstaršia vinárska farma tu existuje od roku 1685. História ešte neznamená automaticky kvalitu, ale aj táto revolúcia sa udiala a za posledných 20 rokov sa juhoafrické vína hlásia o popredné miesta na svetových trhoch.

Čítajte ďalej

 

Weinviertel

Najväčšia rakúska vinohradnícka oblasť s 13 tisíc hektármi vinohradov sa nachádza hneď a našimi humnami, na sever od Viedne, na juh od Moravy a na západ od Záhoria.

Čítajte ďalej