Máté

 

Na dovolenke v Taliansku som kamarátovi musel odňať knižku, z ktorej celý týždeň citoval historky nejakého Maďara, ktorý vyrába v Toskánsku víno. Teda Brunello di Montalcino, aby bolo jasné.

Knihu som zhltol za jeden deň. Napriek slabšiemu českému prekladu zaujala známymi reáliami a reálnymi postavami a dobre pobavila. Žiadne sci-fi a autor zjavne vie písať. Ten človek sa volá Ferenc Máté, narodil sa v Budapešti, emigroval s rodičmi po roku 1956 do Kanady, kde písal knihy o lodiach, jachtách, ich stavbe, údržbe ...A niekedy koncom osemdesiatych rokov sa aj s manželkou maliarkou usadili v Toskánsku. Jeho kniha Vineyard in Tuscany (Toskánská vinice) pojednáva o kúpe, obnove a zveľadení rodinného sídla a založení vinohradu. Znie to fádne. Ďalší bohatý Američan, čo si kúpil sen. Tento je však aj o reálnom živote. Píše o kamarátoch z Castello Banfi, či o susedovi, ktorým je samotný Angelo Gaja, o prvom dome v Montepulciane, o lokalite Santa Restituta, kde si ten svoj vinohrad zasadil. Milovníci vína určite vetria vážne veci.

Ja som si namiesto vetrenia dohodol návštevu. Napísal som na e-mailovú adresu z webu, či sa nemôžem zastaviť. Dohodli sme termín. A tak jedno krásne jesenné pondelkové popoludnie som zastavil v Podere il Colombaio, ako FerencCandace volajú svoj dom. Pôvodne kláštorná budova asi zo 17. storočia, niektoré časti aj 400 rokov staršie, okolo perfektne zrekonštruovaného kamenného sídla s úžasnou záhradou, a dych vyrážajúcimi výhľadmi do krajiny, sú vysadené vinohrady. Maličký vinohrad s odrodou syrah, ktorý produkuje tak 600 fliaš ročne a je to najlepšie, čo z tejto odrody možno v Taliansku dostať. Merlot je v Toskánsku na vzostupe a u Mátéovcov sa mu veľmi dobre darí. Brunello dostáva cez 90 bodov v renomovaných časopisoch, je viac poplatné americkému vkusu, priamočiare, ovocné, voňavé a pitné mladé.

 

Anémia a víno

20.11.2017 Anémia je spôsobená nedostatkom železa v tele, ktoré sa dá v miernejších prípadoch jednoducho doplniť vhodnou stravou. Najjednoduchšie lekárske doporučenie je, že si treba dať slušný hovädzí steak, ktorý zabezpečí dostatok kovu a aj vitamín B12 ako jeho transportér.

Čítajte ďalej

 

Vína z Juhoafrickej rebubliky

Vinohradníctvo má v Južnej Afrike dlhú históriu, najstaršia vinárska farma tu existuje od roku 1685. História ešte neznamená automaticky kvalitu, ale aj táto revolúcia sa udiala a za posledných 20 rokov sa juhoafrické vína hlásia o popredné miesta na svetových trhoch.

Čítajte ďalej

 

Weinviertel

Najväčšia rakúska vinohradnícka oblasť s 13 tisíc hektármi vinohradov sa nachádza hneď a našimi humnami, na sever od Viedne, na juh od Moravy a na západ od Záhoria.

Čítajte ďalej