Simone Scaletta

 

 

 

Simone Scaletta nepochádza z vinárskej rodiny. Ešte začiatkom nového milénia sedával v práci pri počítači v grafickom štúdiu.

Všetko sa zmenilo, keď v roku 2003 zanechal prácu, kúpil 4 hektáre vinohradov neďaleko Monforte d’Alba a pustil sa do výroby vlastného vína. Jeho vlajkovou loďou je nádherne ovocné Barolo z malého vinohradu Chirlet, nad ktorým sa točí slnko celý deň. Lokalita sa vyznačuje príkro strmými svahmi, kde iné ako ručné obrábanie vinohradu neprichádza do úvahy. Simone vyrába svoje vína v malých objemoch v podmienkach malej rodinnej firmy bez počítačovo riadených technológií, ale s veľkým citom pre terroir. Okrem Barola má v repertoári aj ďalšie vína – Dolcetto z rovnomernej odrody, barberunebbiolo ako ľahšiu verziu Barola. Jeho etikety vyrobil grafický dizajnér venujúci sa kresleniu komiksov. Sú originálne, veľmi svojské a veselé ako Simoneho víno aj vinár samotný.

Anémia a víno

20.11.2017 Anémia je spôsobená nedostatkom železa v tele, ktoré sa dá v miernejších prípadoch jednoducho doplniť vhodnou stravou. Najjednoduchšie lekárske doporučenie je, že si treba dať slušný hovädzí steak, ktorý zabezpečí dostatok kovu a aj vitamín B12 ako jeho transportér.

Čítajte ďalej

 

Vína z Juhoafrickej rebubliky

Vinohradníctvo má v Južnej Afrike dlhú históriu, najstaršia vinárska farma tu existuje od roku 1685. História ešte neznamená automaticky kvalitu, ale aj táto revolúcia sa udiala a za posledných 20 rokov sa juhoafrické vína hlásia o popredné miesta na svetových trhoch.

Čítajte ďalej

 

Weinviertel

Najväčšia rakúska vinohradnícka oblasť s 13 tisíc hektármi vinohradov sa nachádza hneď a našimi humnami, na sever od Viedne, na juh od Moravy a na západ od Záhoria.

Čítajte ďalej