Anémia a víno

Anémia je spôsobená nedostatkom železa v tele, ktoré sa dá v miernejších prípadoch jednoducho doplniť vhodnou stravou. Najjednoduchšie lekárske doporučenie je, že si treba dať slušný hovädzí steak, ktorý zabezpečí dostatok kovu a aj vitamín B12 ako jeho transportér.

No ale, normálne by k tomu steaku mal ísť pohár červeného, čo však je dosť veľký priekak, lebo červené víno je silno nedoporučené pre ľudí s touto diagnózou. Dôvodom je reservatol, ktorým sa oháňajú zástancovia pitia červeného vína ako prevencie srdcovo-cievnych ochorení alebo dokonca ako prostriedku v boji proti rakovine. Reservatol totiž zabraňuje absorbcii železa. No ale tu sme hneď na stope riešeniu. Biele víno naopak absorbciu železa v organizme podporuje. Ale kto by pil biele k steaku? Dilema. Treba nájsť biele k hovädziemu. Namiesto plného červeného vína by sa malo dať použiť niečo biele, osviežujúco kyslasté, bohato minerálne, plné, mnohovrstvové.

Prvá možnosť je slušné šampanské. Ročníkové alebo dobre odstáte non vintage. Moja osobná voľba by bolo Drappier Brut Nature aspoň 3 roky po opustení pivnice. Biele burgundské alebo veľký hustý chardonnay, odležaný v sude, minerálne, plné kyselín a maslovo biskvitových aróm. Posledná záchrana je dobre odstáty, aspoň 10 rokov starý suchý rizling z Alsaska alebo Nemecka. Pred požitím vína sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Enjoy wine

Matti

Vína z Juhoafrickej rebubliky

Vinohradníctvo má v Južnej Afrike dlhú históriu, najstaršia vinárska farma tu existuje od roku 1685. História ešte neznamená automaticky kvalitu, ale aj táto revolúcia sa udiala a za posledných 20 rokov sa juhoafrické vína hlásia o popredné miesta na svetových trhoch.

Čítajte ďalej

 

Víno v Anglicku

Nie, ten nadpis nie je vtip. Naozaj sa v Anglicku pestuje hrozno a vyrába sa z neho víno. To je ale okrajová záležitosť a vôbec nie téma na článok. Anglicko alebo Veľká Británia má historicky a aj aktuálne veľmi významné miesto v celosvetovom obchode s vínom a to stojí za pár riadkov textu.

Čítajte ďalej

 

Weinviertel

Najväčšia rakúska vinohradnícka oblasť s 13 tisíc hektármi vinohradov sa nachádza hneď a našimi humnami, na sever od Viedne, na juh od Moravy a na západ od Záhoria.

Čítajte ďalej