Degustácia vína

Našinec by skôr povedal koštovka alebo ochutnávka, ale degustácia znie dobre až profesionálne. A od profesionálov sa dá kde čomu priučiť. Profesionálni degustátori nezanedbávajú prípravu.

Vyhýbajú sa výrazným jedlám ako cibuľa, cesnak, koreniny, mentolové žuvačky, aby si neotupili chuťové poháriky. Takisto sa vyhýbajú parfúmom a voňavým mydlám, aby si chránili čuch pred ruchmi okolia. A pri degustáciách ani nenosia tmavé okuliare, aby videli na farbu vína. To posledné bol pokus o žart, ale ostatné je pravda. 

Na degustáciu sa používajú správne nástroje - štandardizované poháre tulipánového tvaru, mierne uzavreté, aby sa v nich dobre koncentrovali arómy. Sklo musí byť číre, bezfarebné, aby sa dala dobre rozoznať farba. Ozdoby sú nežiadúce. Objem pohára je síce viac ako 2 decilitre, ale plní sa maximálne do štvrtiny. Pri degustáciách vína sa posudzujú tri parametre – farba, vôňa a chuť. Z toho si každý utvorí svoj celkový dojem a môže si povedať, či sa mu víno páči alebo nie, ale hlavne prečo.

Farba

Prvý dojem človek získava zrakom, víno nie je výnimkou. Pri letmom pohľade sa rozoznáva nielen základná farba, ale aj to, či nie je víno zakalené alebo či v ňom niečo nepláva. Nemalo by sa to stávať a ak sa také niečo prihodí, víno sa nekvalifikovalo do ďalšieho kola. Pri bližšom pohľade degustátor analyzuje farbu. Víno v pohári môže byť takmer bezfarebné až temné červeno-čierne. Skúsení degustátori vo farbe vedia odhadnúť odrodu vína, i keď táto indícia nie je dostačujúca. Zaujímavé je nakloniť trošku pohár a prizrieť sa na rozhranie vína a skla, kde sa vytvára tenučká vrstva vína na okraji. Okraj má tak asi  jeden až dva milimetre a výrazne inú farbu ako zvyšok. V odtieni okraja vína sa dá napríklad vyčítať informácia o veku. Pri červených vínach sa farba okraja mení na tehlovú až nahnedlú, čo prichádza s vekom a signalizuje teda staršie ročníky.

Ako pomôcku na určenie farby si môžete za pohár položiť hárok bieleho kancelárskeho papiera, ktorý vytvorí potrebný kontrast. Po obhliadke vína nasleduje jeho premiešanie v pohári krúživým pohybom. Nie je to také ťažké a nemusíte sa pri tom obliať. Na začiatok sa dá pomôcť tým, že krúžime s pohárom položeným na stole. Účelom tohto cvičenia je víno zmiešať so vzduchom, aby sa uvoľnili aromatické látky. Prekvapivo účinne to funguje. Ľudí pracujúcich s vínom spoznáte podľa toho, že týmto krúživým pohybom si miešajú aj minerálku v pohári na stopke. Zaujímavý je i pohľad na stenu pohára po zamiešaní. Pomaly stekajúce prúžky vína naznačujú jeho vyššiu viskozitu a tým aj obsah alkoholu. Vinári tým stekajúcim pásikom hovoria aj „nohy“ vína.

Vôňa

Je na čase vdýchnuť nosom víno a zamyslieť sa nad jeho vôňou. Technicky najlepší je postup, pri ktorom pohár nie je naklonený a nosom vdýchneme víno popri okraji skla. Arómy sa lepšie kĺžu po okraji ako v strede a dávajú lepšie vínu vyznieť. V aróme vína môžeme rozoznať stovky rôznych vôní, záleží iba na skúsenosti degustátora, koľko z nich vie pomenovať. Dominantná vôňa je sprevádzaná ďalšími jemnými odtienkami, ktoré v celkovom výsledku sú pre víno typické. Vône sa dajú zaradiť do mnohých kategórií. Najčastejšie sú to kvetinové a ovocné vône, ale nájdu sa aj priemyselné – guma, petrolej, koža, tabak, či mnohé iné, niekedy nezvyčajné, ale s určitosťou rozoznateľné. Po analýze vôní vína nasleduje konečne moment, kedy si degustujúci z vína odpije.

Chuť

Nenasleduje okamžité prehltnutie, ale podrží si víno v ústach, niektorí cez zuby sŕkajú trocha vzduchu do ústnej dutiny, aby víno viac premiešali so vzduchom a to aby rozvinulo všetky arómy. V ústach cítiť jednak základné chute - sladkú, kyslú, slanú, horkú, ale cez ústa sa dostávajú pary naspäť k čuchovým bunkám v nose a víno sa dá druhýkrát precítiť. Profesionáli v tomto momente víno vypľúvajú. Nie je to negustiózne, je to prejav zdravého rozumu.

V prípade, že má človek prekoštovať 100 vzoriek za deň, bolo by smrteľnou chybou každú z nich vypiť.  Amatéri vypľúvať nemusia, prehltnú víno a zamýšľajú sa nad tým, ako dlho cítia chuť vína v ústach. Dĺžka dochute svedčí o kvalitách vína, čím viac sekúnd si uvedomujete chuť, tým kvalitnejšie víno. Od sedem sekúnd hore je to už veľmi seriózne víno. Keď vylejete zvyšok vzorky z pohára, privoňajte si ešte raz k tomu, čo zostalo na jeho stenách. Ušľachtilé vína majú tendenciu zanechávať vône, ktoré víno bude ešte len získavať zrením.

 

Anémia a víno

20.11.2017 Anémia je spôsobená nedostatkom železa v tele, ktoré sa dá v miernejších prípadoch jednoducho doplniť vhodnou stravou. Najjednoduchšie lekárske doporučenie je, že si treba dať slušný hovädzí steak, ktorý zabezpečí dostatok kovu a aj vitamín B12 ako jeho transportér.

Čítajte ďalej

 

Vína z Juhoafrickej rebubliky

Vinohradníctvo má v Južnej Afrike dlhú históriu, najstaršia vinárska farma tu existuje od roku 1685. História ešte neznamená automaticky kvalitu, ale aj táto revolúcia sa udiala a za posledných 20 rokov sa juhoafrické vína hlásia o popredné miesta na svetových trhoch.

Čítajte ďalej

 

Weinviertel

Najväčšia rakúska vinohradnícka oblasť s 13 tisíc hektármi vinohradov sa nachádza hneď a našimi humnami, na sever od Viedne, na juh od Moravy a na západ od Záhoria.

Čítajte ďalej