Vína z Juhoafrickej rebubliky

Vinohradníctvo má v Južnej Afrike dlhú históriu, najstaršia vinárska farma tu existuje od roku 1685. História ešte neznamená automaticky kvalitu, ale aj táto revolúcia sa udiala a za posledných 20 rokov sa juhoafrické vína hlásia o popredné miesta na svetových trhoch.

Rozmanitosť produkovaných vín je skutočne obdivuhodná. Klasickými sú tradičné kupáže ako z Bordeauxako aj ich komponenty v odrodový červených – cabernet sauvignon, merlot. Vynikajúce biele – sauvignon blanc, semillon, chardonnay, ale aj prírodne sladké vína z neskorých zberov, alebo šumivé robené tradičnou metódou. Nájdu sa aj rarity, ako portské, ktoré sa nesmie volať portské, lebo na to majú patent Portugalci, ale je vynikajúce aj v porovnaní s originálom. V posledných rokoch sa tu darí aj vínam vyrobeným z odrôd, pochádzajúcich z údolia Rhôny, vynikajúci shiraz nepochádza už len z Austrálie. Krajina má navyše svoju „národnú“ odrodu, ktorou je pinotage. Odroda, z ktorej sa robí červené víno, ktoré ľudia milujú alebo nenávidia, vznikla krížením pinot noir a cinsault (hermitage). Nepestujú ju nikde inde.

Ideálny sprievodca po juhoafrických vínach je Platter’s South African Wines. Popisuje snáď všetkých výrobcov a všetky vína, ktoré sú na trhu s množstvom užitočných detailov a podáva to ľahkým štýlom. Hodnotenie je striktné, najvyšší počet 5 hviezdičiek dostáva iba asi 50 vín zo 6.000 hodnotených (v roku 2010). Juhoafrické červené vína majú často zvláštnu dechtovú pachuť a vôňu. Tá vôňa pripomína náter na železničné podvaly, popisuje sa ako zemitá, animálna, ale je ako spálená guma a jej najčastejším nositeľom je pinotage. Dôvod je pravdepodobne v prezretom hrozne. Ceny vína v krajine sa za posledných 10 rokov výrazne pohli smerom hore. Pribudli vína, ktoré atakujú cenovú hladinu 100 EUR, i keď ešte nedávno špička bola do 20. Majstrovstvá sveta vo futbale zrejme tiež napomohli cenám v ceste nahor. Na druhej strane, kvalita je veľmi vysoká a súčasné ceny ju len potvrdzujú. Treba povedať, že vzdialenosti medzi vinárskymi firmami v Stellenboschi nie sú veľké a oblasť je na skok z Cape Townu asi tak ďaleko ako Pezinok od Bratislavy. Všetky navštívené firmy majú úžasne vybudované a udržiavané hospodárstvo, často v štýle miestneho holandského koloniálneho baroka, ktoré pripomína južné Čechy.

Meerlust

Prvá zastávka - Meerlust. Fantastický merlotbordeaux zmes s menom Rubicon, ostatné nič moc. Vína na dlhé zrenie. Technologicky by sa za ne nehanbili v žiadnom grand cru classe v Bordeaux. Ručný zber, selekcia hrozna, zrenie v barikových sudoch a ešte vo fľaši. Veľmi konzistentné už veľa rokov.

Miestny guru z Vergelegen

Veľmi špeciálna zastávka na vínnej ceste je Vergelegen, jedno z najstarších vinárskych podnikov v krajine (založené 1700). Leží v údolí obkolesenom horami a otvorenom k oceánu. Zaberá úctyhodných 3.000 hektárov, i keď vinohradov je iba 150 hektárov. Táto historická farma je súčasne aj múzeom aj záhradou a lesoparkom. Idylické budovy s bielymi barokovými štítmi sú obklopené sedemnástimi záhradami zastrihnutými ako manikúrou. Samotná výroba vína sa odohráva na kopci nad historickou časťou a verejnosti nie je normálne prístupná. Je skrytá pod zemou, kde je 5 podlaží vinárskych technológií v budove oktagonálneho tvaru. Miestny guru je Andre van Rensburg, ktorý tu víno vyrába. Má ambíciu robiť najlepšie víno v Južnej Afrike a byť v prvej desiatke na svete. Odvážne, ale podľa investícií, ktoré sa tu do vína nalievajú a medzivýsledkov, ktoré produkuje, je to na dobrej ceste. Veľmi pekný je miestny sauvignon blanc a červené, hlavne cabernet sauvignon. Špičkové červené víno má jednoduché meno „V“, treba naň čakať aspoň 5 rokov, kým dozrie vo fľaši.

Morgenster je susedné vinárstvo Vergelenu. Trocha iný svet. Firma má talianskych majiteľov a je po krajine slávna aj ako producent špičkového olivového oleja. Miestne pokusy o sangiovese sú odsúdeniahodné, ale pochváliť sa môžu červenými z Bordeaux odrôd. Veď aj pravidelne dostávajú 5 hviezd od Plattera.

Morgenhof je ďalšia miestna idylka. Záhrada, reštaurácia s príjemným sedením vonku, priestranná degustačná miestnosť a zasa batéria skvelých bielych a červených, dokonca aj jedno portské. Páčili sa nám všetky, hlavne červené, ktoré majú enormný zrecí potenciál.

Vinárstvo Kanonkop

Symbolická návštevu ďalšej ikony – vinárstva Kanonkop. Pred vjazdom na pozemok stojí zalafetovaný kanón a vnútri je okrem degustačnej miestnosti aj malá galéria s miestnym umením. Kanonkop má jednoduchú filozofiu – menej je viac. Nerobia biele vína, majú 2 nosné línie – cabernet sauvignon so špičkovým vínom Paul Sauer a jeden z najlepších pinotage v Južnej Afrike a teda vo svete. Slogan nad dverami hlása, čo to je ten pinotage – je to extrakt zo ženských jazykov a levích sŕdc, aby človek po požití dostatočného množstva mohol rozprávať do nekonečna a bojovať proti zlu.

Víno v mori

Špecialitou, s ktorou som sa nikdy nestretol, bolo víno skladované v mori. Firma Southern Right (čo je inak druh veľryby v miestnych pobrežných vodách) ukladá sauvignon blanc na 3 roky do hĺbky 9 metrov pod morskú hladinu. Fľaše vyťahujú olepené mušličkami a inou háveďou, etiketa sa celkom stratí. Víno je prekvapujúco svieže, v dochuti má trpkastú stopu, ale nadšenie okolo stola pri podávaní tejto exotiky nemá hraníc.

Anémia a víno

20.11.2017 Anémia je spôsobená nedostatkom železa v tele, ktoré sa dá v miernejších prípadoch jednoducho doplniť vhodnou stravou. Najjednoduchšie lekárske doporučenie je, že si treba dať slušný hovädzí steak, ktorý zabezpečí dostatok kovu a aj vitamín B12 ako jeho transportér.

Čítajte ďalej

 

Weinviertel

Najväčšia rakúska vinohradnícka oblasť s 13 tisíc hektármi vinohradov sa nachádza hneď a našimi humnami, na sever od Viedne, na juh od Moravy a na západ od Záhoria.

Čítajte ďalej

 

Víno v Anglicku

Nie, ten nadpis nie je vtip. Naozaj sa v Anglicku pestuje hrozno a vyrába sa z neho víno. To je ale okrajová záležitosť a vôbec nie téma na článok. Anglicko alebo Veľká Británia má historicky a aj aktuálne veľmi významné miesto v celosvetovom obchode s vínom a to stojí za pár riadkov textu.

Čítajte ďalej